Par nozari
Nemateriālais kultūras mantojums (NKM) ir kultūras piederības, identitātes un pašapziņas avots. Tas ietver sevī paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas un dažos gadījumos – atsevišķi indivīdi – atzīst par sava kultūras mantojuma daļu.
2016. gada 1. decembrī Latvijā stājās spēkā Nemateriālā kultūras mantojuma likums, un LNKC ir atbildīga par tā īstenošanu, nodrošinot metodisko atbalstu kopienām un interešu grupām, organizējot pasākumus un sniedzot konsultācijas, kā arī nodrošinot informācijas apriti par nozarei svarīgiem jautājumiem LNKC pārvaldītajās tīmekļvietnēs un sociālo tīklu platformās.
Kopš 2017. gada tiek veidots Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma saraksts, kurā ir 40 nacionālās vērtības, no kurām trīs nemateriālā kultūras mantojuma vērtības – Baltijas Dziesmu un Deju svētku tradīcija un simbolisms, Suitu kultūrtelpa un Gaujas plostnieku amata prasmes ir iekļautas UNESCO starptautiskajos sarakstos.
Aktuāli 2025. gadā:
-
nodrošināt jaunu pieteikumu pieņemšanu un izvērtēšanu Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam;
-
organizēt Nemateriālā kultūras mantojuma padomes veiksmīgu darbību;
-
rīkot svinīgo ceremoniju nemateriālā kultūras mantojuma vērtību apliecinājumu pasniegšanai;
-
īstenot profesionālās pilnveides kursus un seminārus nemateriālā kultūras mantojuma jomās visiem interesentiem;
-
pārstāvēt Latviju UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma Starpvaldību komitejas sesijā.