Par nozari

Latviešu skatuviskā tautas deja kā skatuves mākslas žanrs radās 20.gadsimta 30. gados tautas dejas un klasiskās dejas sintēzes ceļā un ir orientēta uz spilgtu nacionālo tēlu atveidi skatuves telpā ar horeogrāfijas līdzekļu starpniecību. 21.gadsimtā Latvijā ir veidojusies labvēlīga situācija skatuviskās tautas dejas attīstībai, un tā vieno ap 25 000 bērnu un ap 18 000 visu pieaugušo paaudžu dejotāju.  

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) rosina deju kolektīvu aktīvu līdzdalību amatiermākslas procesos, nemateriālā kultūras mantojuma un Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku tradīcijas saglabāšanā un attīstībā. 2024. gadā LNKC organizētajos starpsvētku pasākumos Latvijā un diasporā piedalās 689 jauniešu, vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvi. 

Amatierkolektīvu augstais sagatavotības līmenis un horeogrāfu profesionalitāte ir ļāvusi izveidot mākslinieciski augstvērtīgus Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku lieluzvedumus “Mana pasaule” (2003.), “Izdejot laiku” (2008), “Tēvu laipas” (2013), “Māras zeme” (2018) un “Mūžīgais dzinējs” (2023.).   

LNKC sadarbībā ar deju nozari ir izveidojuši latviešu skatuviskās tautas dejas “Zelta fondu”. Tajā pašlaik ir 55 par nozīmīgākajām atzītas dejas, kas radušās laika posmā no 1933. gada līdz 2008. gadam; sarakstu plānots periodiski papildināt. Tās ir skatuviskās tautas dejas, kuru horeogrāfiskajā risinājumā saglabāti latviešu tautas dejai raksturīgi izteiksmes līdzekļi, raksturs, latviešu tradicionālajā kultūrā nostiprinājušās vērtības, kā arī spilgti horeogrāfu iestudējumi konkrētā vēsturiskā laikmeta kontekstā. Dejas iekļaušanai “Zelta fondā” būtisks nosacījums: tai jau vairākās dejotāju paaudzēs jābūt iekļautai deju kolektīvu, vietējas, reģionālas vai valstiskas nozīmes pasākumu, kā arī Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku repertuārā.   

Aktuāli 2025. gadā:

  • XXIV Jaunrades deju konkurss (25.janvāris, Valmieras Kultūras centrs); 

  • Deju kolektīvu skates un koprepetuāra pārbaude, gatavojoties IX Vidējās paaudzes dejotāju svētkiem (1.marts - 27.aprīlis);  

  • IX Vidējās paaudzes dejotāju svētki (24.maijs, Salaspils stadions); 

  • “Jaunrades dejas XIX” - metodiskā materiāla sagatavošana un izdošana; 

  • Latviešu skatuviskās dejas kolektīvu vadītāju, repetitoru, asistentu, novadu un valstspilsētu deju kolektīvu virsvadītāju profesionālās pilnveides kursi “Radošā vasara” (20. - 23.augusts, Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā); 

  • Profesionālās pilnveides kursi "Latviešu dejas skola -10” Vidzemes reģionā - II sesija (10.-14.marts, Valmieras Kultūras centrs), III sesija (20.-25.oktobris, Valmieras Kultūras centrs).