17. oktobris pasludināts par Starptautisko Nemateriālā kultūras mantojuma dienu. Visas dienas garumā vietnē Facebook ir iespējams sekot līdzi nemateriālā kultūras mantojuma kopēju aktivitātēm, lietojot mirkļbirkas #nematerialakultura un #livingheritage. Nemateriālā kultūras mantojuma jēdziens attiecas uz zināšanām, prasmēm, ieradumiem un paražām, ko nodod no paaudzes paaudzē (arī no skolotāja skolniekam) un izmanto līdz šodienai. Nemateriālais kultūras mantojums ir dzīvs – tas mainās, jo mainās cilvēki, apstākļi un dzīve kopumā.
UNESCO par nemateriālo kultūras mantojumu atzīst “paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas un dažos gadījumos arī indivīdi atzīst par sava kultūras mantojuma daļu”.
- 2003. gadā pieņemta UNESCO Konvencija par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, kurai Latvija pievienojusies 2005. gadā.
- 2008. gadā UNESCO Reprezentatīvajā Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauts Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Igaunijā, Latvijā un Lietuvā https://nematerialakultura.lv/.../dziesmu-un-deju-svetku.../ https://ich.unesco.org/.../baltic-song-and-dance...
- 2009. gadā UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā ierakstīta Suitu kultūrtelpa https://nematerialakultura.lv/Elementi/suitu-kulturtelpa/ https://ich.unesco.org/en/USL/suiti-cultural-space-00314
- 2016. gada 29. septembrī Latvijā tiek pieņemts Nemateriālā kultūras mantojuma likums, kas paredz veidot Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu.
- 2022. gadā UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā iekļauts elements “Koku pludināšana”, ko pārstāv arī Gaujas plostnieku amata prasmes https://nematerialakultura.lv/.../gaujas-plostnieku.../ https://ich.unesco.org/en/RL/timber-rafting-01866
- 2024. gadā Latvijas NKM saraksts papildināts ar vērtībām “Latviešu tradicionālo jostu un jostveida audumu darināšana” un “Zvejas tīklu darināšana Rīgas jūras līča rietumu piekrastē”. Kopā Latvijas Nacionālajā NKM sarakstā ierakstītas 40 dažādas vērtības, un saraksts tiek papildināts katru gadu.
Nemateriālais kultūras mantojums Latvijā cieši saistīts ar vēsturiskajām zemēm. NKM sarakstā iekļauti:
- 11 elementi no Latgales;
- 12 elementi no Vidzemes, to skaitā 1 elements no Rīgas;
- 6 elementi no Kurzemes;
- 2 elementi no Zemgales;
- 9 elementi bez konkrētas piederības kādai vēsturiskajai zemei.
Vairāk informācijas par Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma saraksta vērtībām: https://nematerialakultura.lv/
Video materiāli par Nemateriālo kultūras mantojumu: https://youtube.com/playlist...
Foto: plosti Gaujā, 20. gadsimta 30. gadi. Foto glabājas Valmieras novada pašvaldības Tūrisma informācijas centra arhīvā.