Skatuviskā deja
Dejas

Latviešu skatuviskās Dejas Zelta fonds ir Latvijas Nacionālā kultūras centra iniciatīva, kas radīta sadarbībā ar deju nozari. Pašlaik Zelta fonds ietver 55 nozīmīgākās dejas laika posmā no 1933. līdz 2008. gadam un tiek periodiski papildināts. Ikviens dejas nozares dalībnieks, vadītājs, Deju svētku skatītājs un iesaistītais ir atkal aicināts piedalīties Dejas Zelta fonda papildināšanā, piesakot tam deju, kas radīta laika posmā no 2008. līdz 2020. gadam. 

ELEKTRONISKĀ PIETEIKUMA ANKETA (pieteikumu iesniegšana līdz 2025.gada 15.janvārim)

“Zelta fonda” saturs ir horeogrāfu veidotas latviešu skatuviskās dejas (apdares un oriģinālhoreogrāfijas), latviešu tautas deju un rotaļdeju apdares, kuras raksturo Latvijas kultūrvēsturisko novadu horeogrāfisko savdabību, pamatojas folkloras avotos un tautas tradīciju aprakstos.

Iekļaušanai “Zelta fondā” būtiski vēl šādi kritēriji – dejās izmantota tautas mūzika, tās apdares vai tautiska rakstura oriģinālmūzika. Horeogrāfiskajā risinājumā saglabāti latviešu tautas dejai raksturīgi izteiksmes līdzekļi, raksturs, latviešu tradicionālajā kultūrā nostiprinājušās vērtības, kā arī spilgti horeogrāfu iestudējumi konkrētā vēsturiskā laikmeta kontekstā.

Dejas iekļaušanai “Zelta fondā” būtiski ir ar laika noturīgumu saistīti nosacījumi: tai jau vairākās dejotāju paaudzēs jābūt iekļautai deju kolektīvu, vietējas, reģionālas vai valstiskas nozīmes pasākumu, kā arī Dziesmu un deju svētku repertuārā, un tā ir atzīta arī plašākā sabiedrībā. Būtībā katra “Zelta fonda” deja ir vērtība, kas atspoguļo latviešu skatuviskās dejas attīstību.

Deju iekļaušana Zelta fondā ir atvērts process, tādēļ katru desmitgadi jāizvērtē radītās dejas un jāizvēlas tās, kuras sarakstu papildinās.

Iesniegtos pieteikumus apkopos skatuviskās dejas eksperti.

Tīmekļvietne: www.dejaszeltafonds.lv 

Foto - Ilmārs Znotiņš