No 15. līdz 17. oktobrim Mazsalacā, Valmieras novadā, norisinājās Latvijas Nacionāla kultūras centra (LNKC) un Latvijas kultūras darbinieku biedrības kopīgi rīkotie profesionālās pilnveides kursi “Aktualitātes kultūras centru darbībā”, ko šogad apmeklēja 50 kultūras centru vadītāji un speciālisti no dažādiem Latvijas novadiem.
Ar jaunākajām Latvijas Kultūras akadēmijas un Kultūras ministrijas zinātnisko pētījumu atziņām par kultūras pieejamību, piekļūstamību un iekļaujošu kultūru kopumā kursu dalībniekus iepazīstināja LKA doktorante, lektore Dita Pfeifere un LKA maģistrante, zīmju valodas tulce Egija Salaciete. Kultūras centru pārstāvji tika rosināti domāt par savu pārstāvēto organizāciju iespējām veidot iekļaujošāku kultūras piedāvājumu.
Par tendencēm pilsētas mēroga pasākumu organizēšanā vēstīja un ar auditorijas aktivizēšanas pieredzes stāstu dalījās Pārdaugavas kultūras apvienības direktors, pasākumu producents, lektors Sandis Kalniņš. Kursu dalībnieku vidū raisījās diskusija par kultūras patēriņa grozu, pasākumu saturu un to kvalitāti kultūras centros, kā arī veidiem, kādos uzrunāt un aktivizēt savu auditoriju.
Ar nozares, tostarp Latvijas kultūras darbinieku biedrības, aktualitātēm iepazīstināja Mazsalacas novada kultūras centra vadītāja Dace Jurka un LNKC sabiedrības līdzdalības projektu vadītāja Aiga Vasiļevska.
Par to, kā atpazīt profesionālo izdegšanu, atgūties no tās un turpmāk to nepieļaut, stāstīja psiholoģe Marija Ābeltiņa. Ar vēstījumu “Skatuves pieredze cilvēku vadībā” piedalījās Dailes teātra direktors, aktieris Juris Žagars.
Vineta Radziņa, ainavu dizainere un “vēsturisko dārzu advokāte”, klātesošos iepazīstināja par vēsturiskām kultūrvietām, muižām un parkiem laika griezumā. Arī šoreiz kursu laikā to dalībnieki turpināja iepazīt Valmieras kultūrvietas, šajā reizē apmeklējot atjaunoto Valmieras teātra ēku. Ekskursiju vadīja teātra aktieris Arnolds Osis.
Izglītojošais pasākums Latvijas kultūras centru vadītājiem un kultūras darba organizatoriem pašvaldībās Mazsalacā tiek rīkots kopš 2013. gada un laika gaitā ir kļuvis par augstu novērtētu un kupli apmeklētu notikumu. Tā mērķis ir veicināt kultūras centru vadītāju, darbinieku un kultūras projektu attīstītāju profesionālo izaugsmi un sadarbību, izzinot aktuālās kultūras attīstības tendences un sniedzot iedvesmu pārmaiņu īstenošanai vietējā sabiedrībā caur kultūras un mākslas aktivitātēm. Kursu ietvaros notiek lekcijas, praktiskās nodarbības un diskusijas zināšanu un pieredzes apmaiņai. Pēc kursu apmeklējuma dalībnieki saņem LNKC apliecības.
Foto - Ārija Romanovska. Kursu dalībnieki pie Valmieras teātra ēkas.