17.jūnijā plkst 12.00 RIX Rīgas lidostā tiks atklāta tautastērpu fotogrāfiju izstāde “Piecgarša”.
Latgales etnogrāfiskās vēstniecības tautastērpu fotoprojekts “Piecgarša” ir saņēmis finansiālu atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fonda "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas" ietvaros 2024.gada Latgales kultūras programmā.
Tā ir "pēcgarša" nesen notikušajiem Dziesmu un Deju svētkiem un tā ir pēcgarša izstādei, ”Lobs ar lobu sasatyka”, kas tika veidota par godu Latgales kongresam, kur 25 vecos čemodānos 37 lellītes Latgales tautastērpos piestāja 74 dažādās pieturvietās Latvijā un ārpus valsts robežām (Polijā, Lietuvā, Igaunijā, Apvienotajos Arābu Emirātos). Mazās tautumeitas neatstāja nevienu vienaldzīgu, un, uzrunājot fotogrāfi Sintiju Cērpiņu, radās ideja, pie kuras strādājām vairāk nekā divarpus gadus.
Fotoprojektā mazās Latgales tautumeitas ir iemūžinātas ar Latvijas cilvēkiem tautastērpos. 50 lielformāta fotogrāfijās cilvēki - tradīciju kopēji, kuri ikdienā darbojās dažādas nozarēs. Tās ir ģimenes, folkloristi, politiķi, skolotāji. Latvijas cilvēki tautastērpā kopā ar mazo tautumeitu veido divkāršu identitātes apliecinājumu.
Multimāksliniece Evika Muižniece fotoprojektam radīja logo - Tautumeitu tautumeitā! Audzē sevī tautumeitu- kā spēcīgu identitātes simbolu. Evika mūsdienu datorgrafikā salika Baltu zīmes atbilstoši cilvēka vecumam, tādējādi projektā iezīmējas cilvēka mūža ritums, kas veiksmīgi atklājas fotogrāfijās.
Kristīne Lazda Haapanen- Zviedrijā dzīvojoša Latviešu izcelsmes māksliniece projektu papildina ar katrai fotogrāfijai veltītu zīmējumu - domu līniju, kas ir ļoti reta un neredzēta tehnika.
Latgales etnogrāfiskā vēstniecība ir par īstu lietu saglabāšanu, popularizēšanu un tālāk nodošanu, tāpēc ļoti piedomājam pie tautastērpa nēsāšanas kultūras un komplektācijas. Projektā meklējām modeļus ar pilnas komplektācijas tautastērpu.
Iveta Seimanova idejas autore parūpējās, lai katram foto tiktu izlikta atbilstoša tekstilija.
No jūlija vidus līdz augusta vidum izstāde ar fotogrāfijām, zīmējumiem un tekstilijām būs skatāma Daugavpils Vienības namā, septembrī Lūznavas muižā, oktobrī Preiļu pilī, decembrī Varakļānu pilī.
2025.gadā izstāde plāno pabūt Dubaijā, Stokholmā un Brēmenē.
Projekta atbalstītāji, sadarbības partneri: Latgales reģiona attistības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latviešu vēsturiskās zemes, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, RIX "Rīgas lidosta", Jūrmalas brīvdabas muzejs, Latvijas Universitātes botāniskais dārzs, "Masterprint".