No 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. augustam Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) Kultūrizglītības nodaļas pārstāvji piedalījās Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) īstenotā ERASMUS+ programmas maza mēroga partnerības projekta aktivitātēs profesionālās izglītības sektorā “Sadarbības stiprināšana starp institūcijām, kas koordinē nozaru ekspertu padomju (NEP) darbu Baltijas valstīs”*. Projektā piedalījās arī Latvijas Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Igaunijas Kvalifikācijas pārvaldes (KUTSEKODA), Lietuvas Kvalifikācijas un profesionālās izglītības attīstības centra (KPMPC) pārstāvji, kā arī nozaru ekspertu padomju sadarbības partneri un izglītības politikas ieviesēji Izglītības un zinātnes ministrijas, Valsts izglītības satura centra, Zemkopības ministrijas pārstāvji.
Projekta mērķis ir veidot partnerību, sekmēt sadarbību un labās prakses apmaiņu starp institūcijām, kas koordinē NEP darbu Baltijas valstīs, kā arī ar citām iesaistītajām pusēm, kas veicina profesionālās izglītības attīstību Baltijas valstīs.
Projekta ietvaros notika mācību un pieredzes apmaiņas vizītes Igaunijā, Lietuvā un Latvijā, kā arī tiešsaistes seminārs un noslēguma konference.
Pirmā vizīte notika 2022. gada 13.‒14. septembrī Igaunijā, kuras ietvaros projekta pārstāvji iepazinās ar KUTSEKODA darbību NEP koordinācijā Igaunijā, kā arī apmeklēja Olustveres Pakalpojumu un lauku ekonomikas skolu, kas piedāvā profesionālo vidējo izglītību lauksaimniecības, tūrisma, viesmīlības un ēdināšanas, pārtikas ražošanas, biznesa pakalpojumu, dizaina un amatniecības jomās.
2022. gada 8.‒9. novembrī projektā iesaistītās puses viesojās Lietuvas KPMPC, lai iepazītos ar Lietuvas puses praksi nozaru ekspertu padomju darba koordinēšanā, kā arī profesionālās izglītības kartēšanā, standartu un satura veidošanā. Vizītes laikā dalībnieki viesojās Nacionālajā M. K. Čurļoņa Mākslu skolā, kura ir Lietuvā lielākā valsts izglītības iestāde mākslu jomā - tajā mācās topošie baletdejotāji, mākslinieki un mūziķi, Kauņas Lietišķās mākslas skolā, kurā mācās topošie fotogrāfi, reklāmas speciālisti, juvelieri un vides dizaina speciālisti un Kauņas Pārtikas industrijas un tirdzniecības centrā.
Stiprinot sadarbību kultūrizglītības darba organizēšanā, 2022. gada 20.‒21. decembrī LNKC Kultūrizglītības nodaļas pārstāvji viesojās Nacionālajā M. K. Čurļoņa Mākslu skolā Viļņā, lai tuvāk iepazītu skolas darbības principus, mācību telpas, apzinātu labās prakses piemērus, kā arī apmeklēja izglītības iestādes Baleta nodaļas audzēkņu koncertu.
2023. gada 28. februārī un 1. martā Igaunijas un Lietuvas pārstāvji viesojās Latvijā. Tikšanās notika LDDK biroja telpās, kur viesi tika iepazīstināti LDDK darbību, Latvijas pieredzi NEP darba koordinēšanā, profesionālās izglītības kartēšanā, standartu un satura veidošanā. LNKC pārstāvji organizēja Mākslu izglītības kompetences centra “Nacionālā Mākslu vidusskola” Jaņa Rozentāla Mākslas skolas, Ogres tehnikuma, Ogres Mūzikas un mākslas skolas un Ogres Centrālās bibliotēkas apmeklējumu.
2023. gada 23. maijā tiešsaistes seminārā “Baltijas reģiona Nozaru ekspertu padomju darbības pieredzes apmaiņa” Baltijas valstu NEP koordinējošās institūcijas dalījās pieredzē par katras valsts NEP darbību, profesionālās kvalifikācijas standartu izstrādi un nozaru iesaisti profesionālās kvalifikācijas piešķiršanas procesā.
2023. gada 16. jūnijā projekta noslēguma konferencē “Prasmes – ekonomiskās transformācijas veiksmes faktors” LDDK prezentēja projekta ”Sadarbības stiprināšana starp institūcijām, kas koordinē NEP darbu Baltijas valstīs” rezultātus. Somijas, Igaunijas, Lietuvas valstu profesionālās izglītības jomas pārstāvji dalījās pieredzē par darba tirgū nepieciešamo prasmju identificēšanu un iekļaušanu kvalifikācijas prasībās, kā arī to novērtēšanu eksaminācijas ietvaros.
Dalība projektā devusi pamatu ilgtermiņa partnerībai starptautiskā līmenī, kā arī sadarbības attīstībai starp trim NEP koordinējošām institūcijām Latvijā nacionālā līmenī (LDDK, LNKC, LOSP). Projekta laikā apkopota un analizēta informācija par kopīgo un atšķirīgo triju Baltijas valstu NEP koordinējošo institūciju darbībā, kas devusi iespēju atrast labās prakses piemērus, stiprināt sadarbību un izstrādāt vienotu pieeju NEP funkciju īstenošanai gan starptautiskā, gan nacionālā līmenī. Tāpat iegūtā pieredze, iepazīstot profesionālās izglītības iestādes Lietuvā un Igaunijā, palīdzēs mums pašiem plašāk skatīt un izvērtēt Latvijas kultūrizglītības un profesionālās izglītības pilnveides iespējas. Liels ieguvums bijis arī Latvijas puses pārstāvju savstarpējā domu apmaiņa par idejām tālākai sadarbībai.
*No 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. augustam Latvijas Darba devēju konfederācija kopā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru (LNKC), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP), Igaunijas Kvalifikācijas iestādi (Estonian Qualifications Authority (KUTSEKODA)) un Lietuvas Kvalifikācijas un profesionālās izglītības attīstības centru (Qualifications and vocational education and training development centre (KPMPC)) īsteno Erasmus+ programmu maza mēroga partnerības projektu profesionālās izglītības sektorā “Sadarbības stiprināšana starp institūcijām, kas koordinē nozaru ekspertu padomju darbu Baltijas valstīs” (KA210-VET - Small-scale partnerships in vocational education and training Nr. – 2021-2-LV01-KA210-VET-000051300) Strengthening cooperation between the institutions coordinating the work of sectoral expert councils in the Baltic states” (SECBaltics)).
Nozaru ekspertu padomes ir trīs pušu - valsts, nozares darba devēju organizāciju un arodbiedrību sadarbības platformas, kuras mērķis ir sekmēt nozares profesionālās izglītības atbilstību darba tirgus prasībām, tās efektivitātes un kvalitātes paaugstināšanu, kā arī iesaistīto pušu sadarbību cilvēkresursu attīstības politikas veidošanā. Šobrīd Latvijā ir izveidotas 13 NEP, no kurām 11 koordinē LDDK, kas ir nacionālais NEP koordinators. Pārtikas rūpniecības un lauksaimniecības NEP koordinē LOSP, bet Kultūras nozares un radošo industriju jomas NEP – LNKC.
Šis raksts ir sagatavots Erasmus+ programmas KA210 -VET - Maza mēroga partnerības profesionālajā izglītībā un apmācībā ietvaros Nr – 2021-2-LV01-KA210-VET-000051300 “Sadarbības stiprināšana starp nozaru ekspertu padomju darbu koordinējošām institūcijām Baltijas valstīs” (SECBaltics).
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.