Latvijas skolas soma
Nodarbība "Mana Latvija"
Nodarbība "Mana Latvija"

Maijā – valsts svētku mēnesī – Latvijas Nacionālais vēstures muzejs savā piedāvājumā īpaši izceļ nodarbības, kas saistītas gan ar būtiskiem pagrieziena punktiem Latvijas vēsturē, gan ar pavasari kā jauna cikla sākumu dabā un lauku saimniecībās. Nodarbības skolēniem pieejamas programmā "Latvijas skolas soma".

Nodarbība "Mana Latvija", 1.–6. klašu skolēniem

Mūsu Latvijai nozīmīgus svētkus atzīmējam gan novembrī, gan arī maijā. 1. maijā uz pirmo sēdi sanāca pirmais Latvijas pilsoņu ievēlētais valsts parlaments – Satversmes sapulce. 4. maijs izšķīra valsts tālāko likteni – 1990. gadā šajā dienā tika pieņemta deklarācija "Par Latvijas Republikas neatkarības statusa atjaunošanu" jeb Neatkarības deklarācija.

Nodarbības "Mana Latvija" laikā skolēni paplašinās savas zināšanas par Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem – valsts dzimšanas dienu, Neatkarības karu, Trešo atmodu –, pētīs senās fotogrāfijās un aplūkos Valsts apbalvojumus. Caur vēsturisko notikumu skaidrojumu un izpratni skolēni nostiprinās savu piederības sajūtu šai valstij un priekšstatu par Latvijas valsti kā vērtību, brīvības nozīmi, kas savulaik nebija pašsaprotama.

Nodarbība izstādē "Satversme 100+"
Nodarbība izstādē "Satversme 100+"

Nodarbība izstādē "Satversme 100+", 8.–12. klašu skolēniem

2023. gada 1. maijā atzīmējam Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas 101. gadadienu. Lai gan mūsu pamatlikums ir vairākkārt grozīts un papildināts, tā sākotnējie uzstādījumi palikuši nemainīgi: Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika; valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai; Latvijas valsts teritoriju noteiktās robežās veido Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale.

Izstādē "Satversme 100+" aicinām skolēnus iepazīties ar Satversmes tapšanas vēsturi, tās pamatprincipiem un nozīmi Latvijas valsts vēsturē un mūsdienās. Nodarbībā skolēni, aktīvi līdzdarbojoties, uzzinās, kā tapa valsts pamatlikums, kas to izveidoja, cik spraigas bija valstsvīru diskusijas, spriežot par atsevišķiem Satversmes punktiem, un kā Satversme darbojas mūsdienās.

Nodarbība "Latviešu gadskārtas" 
Nodarbība "Latviešu gadskārtas"

Nodarbība "Latviešu gadskārtas", 1.–6. klašu skolēniem

Līdz ar pavasara saulgriežiem dienas kļūst garākas, saule silda siltāk un lauku sētā sākas jauns darba cikls. Muzejs aicina sākumskolas un pamatskolas pirmo klašu skolēnus uz nodarbību "Latviešu gadskārtas", kurā skolēni uzzinās par to, kā senāk noritēja dzīve zemnieku sētā, par veicamajiem darbiem, kas bija atkarīgi no dabā notiekošajiem procesiem un cieši savijušies ar gadskārtu svētkiem.

Nodarbība notiek muzeja ekspozīcijā etnogrāfijai veltītajā telpā, kurā līdzās vitrīnās izvietotajiem priekšmetiem un senajām fotogrāfijām varēs apskatīt arī nodarbības laikā demonstrētos darba rīkus un sadzīves priekšmetus, izzināt to pielietojumu.

 

Viss Latvijas Nacionālā vēstures muzeja piedāvājums programmā "Latvijas skolas soma" pieejams šeit.