Kultūrizglītība
foto

2023.gada 14.aprīlī Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar Mākslu izglītības kompetences centra „Nacionālā Mākslu vidusskola” struktūrvienību Rīgas Baleta skola (Rīgas Baleta skola) organizēja pirmo valsts konkursu profesionālās ievirzes izglītības iestādēm, kuras īsteno dejas izglītības programmas. Valsts konkursa mērķis ir attīstīt audzēkņu profesionālās prasmes un uzstāšanās kultūru dejā un pārraudzīt izglītības kvalitāti profesionālās ievirzes dejas izglītības sistēmā, kā arī apzināt profesionālās ievirzes dejas izglītības sistēmas tālākās attīstības vajadzības un iespējas. Valsts konkurss tika organizēts laikmetīgās dejas un mūsdienu dejas stilos, ņemot vērā augošo popularitāti jauno dejotāju vidū.

Iepriekšējā reize, kad tika organizēts pasākums ar mērķi veicināt dejas izglītības attīstību dažādos reģionos, noteikt izglītības programmā iesaistīto audzēkņu sagatavotības līmeni un saskatīt audzēkņu sniegumā balstītās metodiskās problēmas, veidot platformu ideju apmaiņai, palīdzēt jauniešiem profesionālās dejas karjeras izvēlē, notika 2016.gadā, kad tika rīkota Latvijas profesionālās ievirzes izglītības programmas „Dejas pamati” audzēkņu skate „Dejotprasme”. Arī toreiz to organizēja LNKC sadarbībā ar toreizējo Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu (tagad Rīgas Baleta skola).

Valsts konkursā piedalījās 11 profesionālās ievirzes izglītības iestādes no visas Latvijas. Šobrīd šīs skolas īsteno licencētas dejas izglītības programmas laikmetīgajā dejā un mūsdienu dejās, specializējoties hip hop un stepa dejas stilos. 

Konkursā abas 1.vietas pārliecinoši ieņēma Tukuma profesionālās ievirzes deju skola „Demo” par dejām Strike ar DJ Rendool remix mūziku (horeogrāfs un pedagogs Zigmārs Lācis) un Amen ar Amber Run mūziku (horeogrāfe un pedagoģe Liene Bēniņa). 2.vietu ieguva Mūsdienu deju skola „Vendija” par deju Alise Brīnumzemē ar Astora Piacollas mūziku (horeogrāfe un pedagoģe Arina Buboviča) un Ādažu novada Mākslu skola par deju Elpot sirdspukstā ar grupas „Phoria” dziesmas „Loss” mūziku (horeogrāfes un pedagoģes Karīna Lapšina un Baiba Miķelsone). 3.vietu ieguva Agra Daņileviča deju skola par deju Blossom ar grupas „Orange Blossom” mūziku (horeogrāfe un pedagoģe Anna Dubrovska) un Ludzas Mūzikas pamatskolas dejotāji par deju Draudzenes ar grupas „Mother Mother” mūziku (horeogrāfe un pedagoģe Oksana Štrauha).

REZULTĀTI

Valsts konkursu vērtēja Annika Andersone, horeogrāfe un deju skolas „Benefice” vadītāja, Edīte Ābeltiņa, horeogrāfe un deju grupas „Buras” vadītāja, Dmitrijs Gaitjukevičs, horeogrāfs un Rīgas Baleta skolas pedagogs un asociētā profesore Sandra Vītola, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Dejas pedagoģijas katedras vadītāja.

LNKC ikgadēji organizēti Valsts konkursi ir veids, kā pārraudzīt izglītības programmu īstenošanas kvalitāti mākslas, mūzikas un dejas profesionālajās vidējās un profesionālās ievirzes izglītības iestādēs Latvijā.