Patentu valde

2025.gada 8.aprīlī Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un Vēsturisko zemju un nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena piedalījās Latvijas Patentu valdes rīkotajā starptautiskajā konferencē "Intelektuālais īpašums kā inovāciju un izaugsmes katalizators: savienojot pētniecību, tehnoloģijas un MVU" un Latvijas Intelektuālā īpašuma apbalvojumu ceremonijā, kas tika rīkota, atzīmējot Patentu valdes 105 gadu jubileju.

Konferences laikā notika tikšanās ar Eiropas Savienības (ES) Intelektuālā īpašuma biroja izpilddirektoru Žuāu Negrāu (João Negrão) kungu, lai pārrunātu Amatniecības un rūpniecības ražojumu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu regulu un amatnieku darinājumu iesaistes iespējas šajā reģistrācijas procesā. Savus darinājumus bija uzaicināti parādīt meistari, kuru prasmes vai darināto priekšmetu tradīcijas ir iekļautas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā: demonstrēja Līvānu stikla izstrādājumus, Siguldas spieķīšus, rakstainās jostas un zvejas tīklu darināšanu.

Eiropas Savienības Padome un Eiropas Parlaments 2023. gada 16. novembrī pieņēma Amatniecības un rūpniecības ražojumu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu (ĢIN) regulu, kas paredz, ka no 2025. gada ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm būs vienota tiesiskā aizsardzība visās ES dalībvalstīs.

ĢIN Regula paredz, ka līdz 2025. gada 1. decembrim ES dalībvalstīm ir jāizveido reģistrācijas sistēma arī amatniecības un rūpniecības produktiem.

Ģeogrāfiskās izcelsmes norāde (ĢIN) ir intelektuālā īpašuma tiesības. Tā aizsargā produkta nosaukumu, kuram ir konkrēta ģeogrāfiskā izcelsme un kura īpašības un/vai reputācija ir atkarīga no šīs konkrētās izcelsmes.